هشتمین دوره جایــزه ادبـی جلال آل احــمد

محمدرضا زائری

محمدرضا زائری

 سال 1349 در کرمان متولد شد.  این نویسنده و پژوهشگر اجتماعی تحصیلات حوزوی خود را در مدرسه عالی شهید مطهری آغاز و پس از آن در دروس خارج‌فقه و اصول در حوزه علمیه قم (آیت‌الله جوادی‌آملی و آیت‌الله سبحانی) و تهران (آیت‌الله مجتبی تهرانی) شرکت کرد. زائری کارشناسی‌ارشد را در رشته «فلسفه و حکمت اسلامی» گذراند و بعد از آن برای دوره‌ی دکتری به لبنان رفته و در رشته‌ی «علوم ادیان» تحصیل می‌کند. از او داستان‌های کوتاه زیادی در مجلات داخلی به چاپ رسیده که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مجموعه داستان «کفش‌هایم کو؟» اشاره کرد. وی همچنین مجموعه‌ای از ترجمه‌ی داستان‌های کوتاه ادبیات لبنان را نیز در دست انتشار دارد.

زائری سال‌ها به عنوان مشاور فرهنگی در نهادهای مختلفی چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات‌اسلامی، اتحادیه انجمن‌های اسلامی، مجلات رشد، نشریات و... فعالیت داشته و سابقه‌ی حضور در هیئت علمی جایزه ادبی جلال آل‌احمد را نیز در کارنامه دارد.
 از او کتاب‌های بسیاری در زمینه‌های مذهبی، اجتماعی و فرهنگی به چاپ رسیده است که از آن جمله‌اند: مجموعه‌ داستان‌کوتاه کفش‌هایم‌کو؟، کتاب انقلاب، سبک زندگی، باید رفت، حجاب با حجاب، حجاب بی حجاب و... .

 

او همچنین در جشنواره‌های فرهنگی متعددی از جمله کتاب‌سال سپاه و جشنواره مطبوعات داوری کرده‌ است.