هشتمین دوره جایــزه ادبـی جلال آل احــمد

محمدرضا جوادی یگانه

محمدرضا جوادی یگانه

 متولد سال 1348 در تهران است. این دانشیار دانشگاه تهران که یکی از صاحب نظران و مدرسین تراز اول در عرصه‌ی جامعه‌شناسی ادبیات به شمار می‌رود، دارای مدرک دکترا از دانشگاه تربیت مدرس است. وی مقالات و پژوهش‌های متعددی در حوزه ادبیات داشته که از آن جمله‌اند:

«جلال ‌در ‌مسیرِ شدن»، «آموزه‌ای برای زمانه نتوانستن‌ها : نگاهی به نون‌ و ‌القلمِ‌ جلال»، «درآمدی‌ بر ادبیات‌داستانی‌ انقلاب‌اسلامی»، «ادبیات آسیب‌های اجتماعی»، «نظارت ساختاری و ممیزی سلیقه‌ای رمان»، «تغییرات ساختاری در  آثار ادبی عاشورا»، «کیفیت خوانش رمان‌های عاشقانه عامه‌پسند»، «سنجش نگرش دانشجویان نسبت به خواندن رمان جدی»، «تحلیل و نقد ادبی گفتمان خاطرات جنگ تحمیلی»، «بررسی جامعه‌شناختی فمینیسم در ادبیات معاصر ایران» و...

 

 از مسئولیت‌‌ها و فعالیت‌های نویسنده‌ی کتاب‌ِ دانشنامه جوانمردی(فتوت) می‌توان به ریاست پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، قائم مقامی پژوهشکده‌ی علوم اجتماعی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، عضویت در هیئت علمی هفتمین دوره جایزه ادبی جلال، هیئت علمی دانشگاه تهران،  شورای عالی سیاست‌گزاری خانه کتاب و هیئت تحریریه مجله جامعه شناسی هنر و ادبیات اشاره کرد. از او تا به حال چهار عنوان کتاب و بیش از 50 عنوان ترجمه و مقاله در زمینه‌ی ادبی، فرهنگی و اجتماعی به چاپ رسیده است.