هشتمین دوره جایــزه ادبـی جلال آل احــمد

سمفونی سه‌شنبه‌ها / نامزد داستان کوتاه

سمفونی سه‌شنبه‌ها / نامزد داستان کوتاه

«سمفونی سه‌ شنبه‌ها» را نشر نگاه منتشر کرده است. این کتاب، در 80 صفحه و 12 داستان کوتاه با عنوان‌های: ‌«گریه باید خودش بیاید، همه بادهای توی سرم، سمفونی سه‏ شنبه‏‌ها، امشب تمامش کن، طعمی که مثل هیچ طعمی نیست، کسی من را نمی‌بیند، لبخند آقای کاف، بانوی بی غم، پارک رو به روی خانه خانوم کاف، پنجره، مردی که شبیه شیر بود و آینه‏های سیاه » که افسانه احمدی نویسنده آن است.

یکی از ویژگی‌های خوب کتاب، نثر روان و البته موجز نویسنده است. جمله‌های کوتاه و صریح، بدون کلمات ثقیل و مونولوگ‌های فلسفی، کتاب را راحت خوان کرده است. این نثر روان در کنار قصه‌های ساده از آدم‌هایی که ممکن است شما هم در زندگی معمولی خودتان ببینید باعث شده است ما با داستان‌هایی روبرو باشیم که با زندگی جاری آدم‌های جامعه پیوند دارد و مخاطب با خواندن این داستان‌ها احساس بیگانگی نمی‌کند.

ساختار قصه‌ها و مدل قصه‌گویی نویسنده در چهارچوب داستان‌هایش شکل و شمایل داستان‌های کلاسیک را ندارد. نوع قصه‌گویی احمدی مدرن است و به غیر از چند داستان که شروع و اوج پایان دارد باقی داستان‌ها بدون پاسخ به چرایی‌ها و پایان بندی مشخص به اتمام می‌رسد. به نظر می‌رسد که نویسنده با انتخاب این نوع روایت گویی به دنبال هدف خاصی است و آن هدف این است که مخاطب بعد از پایان هر داستان با تحلیل‌های خودش داستان را به اتمام برساند. احمدی هر چند در داستان‌هایش از کلیشه‌های رایج فمینیستی استفاده می‌کند اما قضاوت نمی‌کند و این کار را به به عهده مخاطب می‌گذارد.